Oktoobri eelviimasel nädalavahetusel toimus Viljandimaal Oiu Sadamas inspiratsiooniseminar Fresh Up, mille puhul otsiti ideid ning näpunäiteid jahtunud majanduse tingimustes raha ja võimaluste leidmiseks.

Seminar toimus vabatahtlike korraldamisel juba kümnendat korda. Seekordne üritus sündis Kesk-Eesti Ettevõtlusinkubaatori, Startup Estonia ja JCI Viljandimaa koostööna.

Oma vaadet jagasid hiljuti Viljandis Euroopa suurima päikesekatuste tehase avanud Solarstone’i tegevjuht Silver Aednik ja Sunly innovatsioonijuht Rasmus Udde. Visioonika vestlusringiga paistis silma investeerimisfirma Thorgate Ventures asutav partner ja äriinglite võrgustiku EstBAN liige Raido Pikkar. Väga tublist arengu teest saime osa Kaspar Pälli silmade läbi, kes on Wisby tegevjuht. Üritust modereeris e-äri tarkvara Procommerce eestvedaja Rode Luhaäär. 

Seminari eesmärgiks oli leida võimalusi raskete olukordade seljatamiseks. “Kuigi palju räägitakse koondamistest ja investeeringute kokku kuivamistest, siis meie tahtsime just leida võimalusi kuidas jäises majanduses edasi rühkida” kirjeldas Luhaäär seminari julget mõtet. Tema sõnul on igas languses olnud ka võitjaid ning ta usub, et kogemuse jagamine ja võimaluste otsimine võib viia lahenduseni või vähemalt anda tuge.

Tegemist oli väga mõnusa koosviibimisega, kus nagu ikka oli heas mõttes särin õhus. Sisu poole tõmbasid inspireerisid järgnevad mõtte terad:

  • Ettevõtjad mõtlevad, kas ja kui palju julgeda kasvada ning uusi riske võtta
  • Kõik siin elus on mööduv, kui täna läheb halvasti siis oota ja peagi läheb hästi
  • Head ajad ei ole normaalsus vaid normaalsusest erinemine
  • Ära mine "haibiga" kaasa, kui sul on asjad läbi mõeldud, siis ükskord saabub Sinu aeg
  • Investeerimise trendidega kaasa minek paistab investorile välja
  • Endiselt investeeritakse ettevõtetesse vaatamata majanduse olukorrale
  • Kasumisse jõudmine aitab rasked ajad üle elada
  • Majandus käib tsükliliselt ja need tsüklid peavad paika
  • Infrastruktuuri välja vahetamine keskkonnasäästlikuma vastu ja digitaliseerimine on tohutud kasvu võimalused

Vastupidiselt eeldusele, et kapitali on raske leida, selgus et pigem ollakse konservatiivsemad kapitali kaasamisel. Pigem vaadatakse läbi hetkel ettevõtte kasumlikkust ja arutletakse, kas see on aeg riskide võtmiseks. Siinkohal pidas paika jällegi tõdemus, et investeeritakse neisse ettevõtetesse, kes kapiali hädasti ei vaja.

Ürituse tagasiside oli väga positiivne ning JCI Viljandimaa tiim ja peakorraldaja Maarja-Liis Ant võivad üritusega igati rahule jääda. Samuti ei oleks saanud sedavõrd mõnus üritus toimuda ilma heade partneriteta nagu Oiu sadam, Kesk-Eesti Ettevõtlusinkubaator, Startup Estonia, EstBAN, JCI Viljandimaa, Nordmel, Baun, Suure-Jaani Tervisekoda ja Balmerk. Suured tänud Väino Poolile ürituse ilusate fotojäädvustuste eest. Ürituse partneriks oli Startup Estonia, mille programm on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.